Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Jacht pełnomorski, ul. Główna, Stare Bogaczowice
Jar_Sob: Tak właśnie wyglądał w 1986 roku. Przejeżdżając, zatrzymałem się, żeby go dotknąć, pamiętam jak dziś :)
pl. Niepodległości, Mieroszów
moose (administrator): Dopisałem w pierwszym przypisaniu do mieroszowskiego rynku, poprawiłem też literówkę w niemieckiej nazwie miasta - Friedland
Dom nr 1, ul. Bolesława Chrobrego, Jedlina-Zdrój
phantasma1958: Na parterze mieścił się kiedyś punkt repasacji pończoch ("podnoszenie oczek") i siedziba TOTO - LOTKA. Zawsze jako zwycięzcę w lidze angielskiej obstawiałem Aston Villę :)
Dom nr 3, ul. Bolesława Chrobrego, Jedlina-Zdrój
phantasma1958: W świetlicy zakładowej byłem na swoim pierwszym koncercie (grał zespół Czarne Cienie - bodajże z Kamieńska). W tym budynku w zakładowej ciemni fotograficznej wywoływałem też moje pierwsze zdjęcia :)
Schronisko-restauracja Kirchbergbaude (dawne), Mieroszów
maras - Administrator: Wymiana na lepszy skan.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

sawa
Ryszard Kumorek
Popski
Karol Gryfino
Karol Gryfino
Parsley
Parsley
riki
marzipan
Wolwro
maras - Administrator
Popski
maras - Administrator
Popski
maras - Administrator
maras - Administrator
Popski
Popski
Popski
bungulator
Przemek (NR)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
ABC - podręczna pomoc dla użytkowników
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2012-10-28 16:25:33, Aktualizacja: 2020-10-25 09:00:21, Odsłon: 9054

Porady, wskazówki, podpowiedzi

Poniżej przedstawiamy zbiór zasad, które nie zostały opisane w regulaminie, a mogą być pomocne wszystkim użytkownikom portalu. Przedstawione zasady dotyczą najczęściej pojawiających się problemów i na pewno nie wyczerpują tematu. Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinno się tu znaleźć zapraszamy do wyrażania swoich opinii na Forum -> Forum techniczne.

UWAGA! Poniższe zasady nie są obligatoryjne. Jest to tylko forma pomocy dla użytkowników jej potrzebujących. Stosowanie się do zasad nazewnictwa pozwala lepiej klasyfikować i odnajdywać obiekty za pomocą słów kluczowych.

1. DODAWANIE I NAZYWANIE OBIEKTÓW

 1. Dla jednego budynku zakładamy jeden obiekt - bez znaczenia jest ilość adresów czy przynależność do ulic. Jeżeli budowla tworzy wizualnie jedną całość (bryłę) to traktujemy ją jak jeden obiekt.
 2. Nazwę obiektu piszemy w mianowniku (dobrze: Stacja kolejowa Siemianowice Śląskie, źle: Stacja kolejowa w Siemianowicach Śl.), kierując się zasadą najprostszych skojarzeń (tagi, dla potrzeb wyszukiwania) i przedstawieniem funkcji obiektu, a nie tylko jego nazwy własnej (dobrze: Hurtownia farmaceutyczna CEFARM; źle: CEFARM SA O.Wrocław). Nazwa obiektu składająca się z więcej niż 5 wyrazów jest za długa.
 3. Nie wpisujemy w nazwach obiektów formy prawnej ich organizacji (Spółka Akcyjna, czy Sp. z o.o.), nie jest to istotne z punktu widzenia celu strony.
 4. Sugerowane propozycje nazywania niektórych obiektów przedstawia tabela:

  Lp. Nazwa Opis obiektu Przykładowe
  zdjęcia
  Kategoria
  w portalu
  Przykładowe nazwy
  1 Biurowiec Budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej. Klasyczne biurowce stanowią siedziby zarządu przedsiębiorstw przemysłowych lub handlowych. W szerszym ujęciu do biurowców zalicza się budynki urzędów administracji państwowej, albo też mieszczące całość przedsiębiorstwa nieprodukcyjnego.
  Zdjęcie nr 1
  Zdjęcie nr 2
  Budynki / biurowiec Biurowiec nr 7

  Biurowiec
  "Rozwój" Sp. z o.o.
  2 Blok

  Budynek w rozumieniu tzw. bloku mieszkalnego.

  Wielokondygnacyjny budynek mieszkalny wielorodzinny o powtarzalnych segmentach, wyróżniający się wybitnie prostą formą kubiczną.

  Zdjęcie nr 3
  Zdjęcie nr 4
  Budynki / blok Budynek nr 34

  Budynek nr 1-7
  3 Budynek "inne"

  Tę nazwę wykorzystujemy w sytuacjach ostatecznych, kiedy nie da się zastosować żadnej z przytoczonych nazw, np. budynek bramny, budynek techniczny, budynek gospodarczy, budynek o nieznanej funkcji.

  Zdjęcie nr 5
  Zdjęcie nr 6
  Budynki / inne Budynek gospodarczy nr 8
  4 Dom szeregowy
  "Szeregówka"
  Dom, którego dwie ściany zewnętrzne przylegają do sąsiednich budynków, dwie stanowią przednią (wejściową) i tylną elewację. Budynki szeregowe tworzą ciągi od dwóch do kilkunastu obiektów.
  Zdjęcie nr 7
  Zdjęcie nr 8
  Budynki / dom szeregowy Dom szeregowy nr 19-27

  Szeregowiec nr 4-12
  5 Dom Budynek przeznaczony do celów mieszkalnych, raczej jednorodzinny lub dwurodzinny..
  Zdjęcie nr 9
  Zdjęcie nr 10
  Budynki / dom wolnostojący Dom nr 2
  Dom nr 10-11
  6 Budynek wielorodzinny Budynek mieszkalny, wolnostojący, wielorodzinny, z jednym wejściem głównym - w odróżnieniu od bloku, czy szeregówki. Budynek wielorodzinny mógł być pierwotnie domem jednorodzinnym (np. willą), bądź pensjonatem, a wtórnie został zaadaptowany dla większej ilości rodzin.
  Zdjęcie nr 11
  Zdjęcie nr 12
  Budynki / budynek wielorodzinny

  Budynek nr 10

  Budynek nr 125-127

  7 Willa Wolnostojący, większy budynek mieszkalny, jednorodzinny, powiązany zwykle z ogrodem. Z uwagi na częste powiązania z dużym majątkiem można w nazwie obiektu podać nazwę dawnego właściciela, lub nazwę własną, jeśli była.
  Zdjęcie nr 13
  Zdjęcie nr 14
  Budynki /  willa

  Willa Lauterbacha (dawna)

  Willa nr 10

  8 Kamienica Miejski budynek mieszkalny, murowany z cegły lub kamienia, przynajmniej jednopiętrowy. Kamienicą określa się zazwyczaj budynek stojący w zwartym szeregu innych domów. Jeśli tak nie jest, to kamienica odróżnia się brakiem dużych okien na jednej z jej ścian (jest to związane z tym, że podczas budowy przewidywano w tym miejscu inny budynek lub taki budynek istniał, ale został wyburzony).
  Zdjęcie nr 15
  Zdjęcie nr 16
  Budynki / kamienica Kamienica nr 8
  9 Wieżowiec
  Punktowiec
  Na potrzeby tego portalu przyjmujemy, że wieżowiec to wysoki (wykraczający ponad sąsiednią zabudowę) budynek. Za wieżowiec można uznać wysoki (ponad 55 metrów) blok mieszkalny jedno- lub dwuklatkowy. Nie są wieżowcami wysokie bloki mieszkalne z wielkiej płyty, wyróżniające się prostą formą o powtarzalnym kształcie.
  Zdjęcie nr 17
  Zdjęcie nr 18
  Budynki / wieżowiec Wieżowiec nr 15
  10

  Nazwa przedsiębiorstwa / budynku

  Nie wstawiamy w nazwie obiektu formy prawnej (np. spółka akcyjna) lub skrótu (np. SA, Sp. z o.o., SC, itp).

  Jeśli obiekt użytkuje wiele działalności to podajemy nazwę ogólną budynku/budowli (budynek handlowo-uslugowy), lub nazwę podmiotu zdecydowanie najważniejszego z którą budynek jest utożsamiany, lub nazwę własną budynku (np. Złote Tarasy, SDH Fenix itp). Cudysłowia używamy tylko w odniesieniu do nazw pospolitych, nieformalnych.

  Jeśli nazwa firmy/przedsiębiorstwa jest skrótowcem to piszemy tę nazwę wersalikami (wielkimi literami) np. Zakłady POLAM, Zakłady POLMOS.

  Zdjęcie nr 19
  Zdjęcie nr 20

  W zależności od rodzaju działalności, np.:

  Handel i usługi  / centrum handlowe / dom handlowy

  Przemysł i rolnictwo / zakład przemysłowy, warsztat

  Serwis samochodowy

  Serwis opon

  Złote Tarasy

  Elektrownia wodna Pilchowice

  Kopalnia soli Wieliczka

  Zakład fryzjerski

  11 Kładka
  Kładka dla pieszych
  Kładka pieszo-rowerowa
  Jest to rodzaj obiektu inżynierskiego (mostu lub wiaduktu), przeznaczonego dla pieszych i/lub rowerzystów. Kładka może być przerzucona nad ciekiem wodnym, ulicą, drogą, torami.
  Zdjęcie nr 21
  Zdjęcie nr 22
  Komunikacja i transport / kładka Kładka

  Kładka dla pieszych

  Kładka pieszo-rowerowa
  12 Przepust

  Przepust to budowla zamknięta, przeznaczona do poprowadzenia cieków, szlaków wędrówek zwierząt, lub urządzeń technicznych przez nasyp drogi. Przepustem jest budowla o świetle pionowym, czy poziomym nie większym niż 150 cm, lub rura o średnicy większej niż 60 cm, jak również most o rozpiętości poniżej 3 metrów. UWAGA! Przepustem nazywamy również przejście/przejazd w nasypie drogowym/kolejowym, które nie wymaga osobnej konstrukcji wspierającej ciąg komunikacyjny przechodzący powyżej.

  Przepust dopisujemy do drogi kołowej / linii kolejowej i ewentualnie do cieku wodnego, o ile jego założenie jako obiektu uzasadnione jest posiadaną nazwą własną. W nazwie najpierw podajemy nazwę cieku (o ile jest znana), a następnie najbliższą lokalizację względem miejscowości).

  Zdjęcie nr 23

  Zdjęcie nr 24

  Komunikacja i transport / infrastruktura drogowa

  infrastruktura kolejowa

  Przepust (Bożkowski Potok / Gorzuchów)


  Przepust (Smreczyna / LK276)

  13 Stacja kolejowa Stacja to posterunek ruchu kolejowego, gdzie oprócz torów głównych znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów i manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki (np. Wrocław Brochów, Wrocław Główny). Stacje kolejowe przypisujemy do linii kolejowej oraz miasta lub (jeżeli jest) do dzielnicy. Uwaga! Jeśli w nazwie stacji znajduje się skrót PKP należy zmienić go na "Stacja kolejowa ..."
  Zdjęcie nr 25
  Zdjęcie nr 26
  Komunikacja i transport /
  stacja kolejowa
  Stacja kolejowa Wrocław Główny

  Stacja kolejowa Wałbrzych Miasto
  14 Przystanek kolejowy / Ładownia kolejowa Miejsce na szlaku kolejowym, w którym zatrzymują się wyznaczone pociągi pasażerskie i towarowe w przypadku ładowni. Z reguły na przystanku nie znajdują się urządzenia kierowania ruchem kolejowym. Przystanek kolejowy przypisujemy do linii kolejowej oraz do miejscowości (nie przypisujemy przystanku do adresu!). Część przystanków i stacji jest zdegradowana do funkcji ładowni kolejowej bez obsługi ruchu pasażerskiego, co także powinno znaleźć ślad w nazwie obiektu.  Uwaga! Jeśli w nazwie przystanku znajduje się skrót PKP należy zmienić go na "Przystanek kolejowy ..."
  Zdjęcie nr 27
  Zdjęcie nr 28
  Komunikacja i transport /
  stacja kolejowa

  Przystanek kolejowy Chwalim

  Ładownia kolejowa Doboszowice (d. stacja)

  15 Dworzec

  Dworzec, (w przypadku kolei) to budynek wraz z infrastrukturą służącą obsłudze ruchu osobowego i towarowego. Dworzec to nie stacja kolejowa, a element ustroju stacji. Każdy dworzec jako osobny obiekt powinien mieć przypisanie do stacji oraz do właściwego adresu (miasto, ulica, nr).

  Uwaga!  W dylemacie czy zdjęcie przypisać do stacji czy do dworca - kryterium jest takie:  widok dworca od frontu (podjazdu), wnętrza dworca, detalie- zdjęcie jest dopisane do dworca. Jeśli natomiast zdjęcie przedstawia dworzec od peronów, gdzie widać wiaty, sygnalizację, infrastrukturę - zdjęcie przypisujemy najpierw do stacji, ewentualnie do innych wydzielonych w osobnym obiekcie składników infrastruktury kolejowej (perony i torowiska, nastawnie, itp.), a w drugim, czy kolejnym przypisaniu do dworca.

  Zdjęcie nr 29
  Zdjęcie nr 30
  Komunikacja i transport /
  dworzec kolejowy

  Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto

  (nie stosujemy nazwy Dworzec PKP...)

  Wyjątek stanowią nazwy dworców wrocławskich: Marchijskiego, Świebodzkiego, Nadodrze i Głównego - są to nazwy utarte, własne.

  16 Most / Wiadukt / Estakada

  Most służy do zapewnienia komunikacji nad przeszkodą wodną. Wiadukt jest obiektem mostowym pozwalającym na pokonanie górą każdej przeszkody jak: dolina, wąwóz, inna droga, tory - z wyłączeniem przeszkody wodnej. Dawniej używano nazwy wiadukt jeśli na dnie doliny czy wąwozu znajdował się ciek wodny. Estakada - budowla mostowa której celem jest podniesienie niwelety drogi/torowiska ponad istniejący teren (np.w celu wprowadzenia skrzyżowań bezkolizyjnych). Charakteryzuje się znaczną długością i wykorzystaniem konstrukcji wsporczych bez nasypu.

  W nazwie mostu podajemy najpierw nazwę cieku wodnego, a potem miejscowość, lub dzielnicę (dla doprecyzowania lokalizacji) i/albo stykające się na moście drogi (nazwy ulic, nr drogi). W nazwie wiaduktu podajemy najpierw miejscowość (lokalizacja), a potem drogę biegnącą górą, a następnie drogę poprowadzoną dołem. W przypadku gdy jest krzyżowanie z linią kolejową stosujemy skrót z numerem linii wg systematyki PLK SA (np. LK 274 - dla linii Wrocław Świebodzki - Zgorzelec) wymienione w obiekcie Linie kolejowe. Rodzaj wiaduktu określa tabor który się po nim porusza - jeśli jest to pociąg, to jest to wiadukt kolejowy, jeśli jest to pojazd kołowy - wiadukt drogowy.

  UWAGA - przejście/przejazd w nasypie kolejowym//drogowym, które nie posiada konstrukcji wsporczej dla ciągu komunikacyjnego prowadzącego powyżej możemy nazywać Przepustem, choć przyjąć należy że przepust o rozpiętości większej niż 3 m jest już mostem/wiaduktem.

  Zdjęcie nr 31
  (most drogowy)

   

  Zdjęcie nr 33
  (wiadukt drogowy)
  Zdjęcie nr 32
  (most kolejowy)

   

  Zdjęcie nr 34
  (estakada)

  Komunikacja i transport / most

  ---

  Komunikacja i transport / wiadukt, estakada

  Most drogowy (rz. Biała Lądecka / Krosnowice - Pilcz) 

  Most kolejowy (rz. Widawa / Wrocław - Psie Pole)

  ----

  Wiadukt drogowy (Wrocław - Sobieskiego / Dobroszycka)

  Wiadukt kolejowy (Milicz / LK 281 - ul. Kolejowa)

 

2. STATUS / ZMIANA FUNKCJI OBIEKTÓW (Zmiana możliwa jest we własnych obiektach, bądź po udostępnieniu takich uprawnień przez administrację strony)

 1. Podczas tworzenia (formatka NOWY OBIEKT) lub edycji obiektu (EDYCJA OBIEKTU) należy określić lub zaktualizować jego status wybierając w polu "Istnieje" jeden z dostępnych statusów: ISTNIEJE - funkcja zgodna z nazwą obiektu; NIE ISTNIEJE - fizycznie nie ma obiektu, bądź funkcja jaką pełnił obiekt została zapomniana, lub czas wydarzenia dawno przeminął; ISTNIEJE CZĘŚCIOWO - nastąpiła zmiana funkcji obiektu w wyniku degragacji (np. zamknięcie fabryki, przemianowanie stacji kolejowej na przystanek), lub w wyniku uszkodzenia, bądź częściowej rozbiórki jednak w celu zachowania obiektu (np. rozebrane, nieczynne torowisko, rozebrany budynek w całym folwarku itp.); DO ROZBIÓRKI - losy budowli są przesądzone; W BUDOWIE - dla obiektów w budowie i odbudowie - w takim przypadku wymagane jest utworzenie osobnego podobiektu w kategorii "Wydarzenie" wg schematu nazwy "Data rozpoczęcia - Planowana data zakończenia Nazwa inwestycji" np: "2016 - 2017 Remont i przebudowa dworca kolejowego Wałbrzych Szczawienko".
 2. Niezależnie od powyższego, w przypadku zmiany statusu lub zmiany funkcji obiektu, w nazwie obiektu tworzymy stosowny dopisek: ... (nie istnieje) - kiedy obiekt/miejscowość fizycznie nie istnieje i nie ma żadnych szans na jego odtworzenie, lub ... (ruina /ruiny/) kiedy obiekt (zamek, pałac, fabryka) jest w trwałej ruinie,  lub ... (dawny /dawna, dawne/) jeśli obiekt zmienił trwale funkcję np. Cmentarz (dawny) - obecnie jest to park, skwer, zieleniec; Folwark (dawny) - pełnił taką funkcję ale jest obecnie opuszczony, nieużytkowany; Trafostacja (dawna) - transformator zlikwidowany, została wieżyczka bez żadnej funkcji; Wieża widokowa (dawna) - zamknięta, częściowo rozebrana, bez schodów itd. Dopuszcza się możliwość wskazania w opisie jaką funkcję pełnił dawniej obiekt - wg schematu Funkcja obecna (d. funkcja poprzednia) np. Ładownia kolejowa ... (d. stacja), czy np. Dom mieszkalny (d. gospoda).  W przypadku obiektów, które przejściowo zostały wyłączone z użytkowania, ale istnieje możliwość przywrócenia funkcji pierwotnej (np. przystanek kolejowy, lądowisko, kładka, skocznia, wieża widokowa - z przyczyn ekonomicznych, bądź bezpieczeństwa) należy umieścić dopisek ... (nieczynny /nieczynna/) - należy jednak zadbać o wyjaśnienie statusu obiektu w opisie i okresowo weryfikować tenże status.
 3. W przypadku wątpliwości najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i skonsultować zmiany z administracją strony.

3. ROZBUDOWA OBIEKTU (PODOBIEKTY) 

 1. Każdy użytkownik może tworzyć kolejne obiekty (podobiekty) w danym obiekcie w celu lepszego usystematyzowania zdjęć i informacji.
 2. Zakładając podobiekty należy kierować się przede wszystkim celem nadrzędnym jakim jest poprawą przejrzystości strony, dlatego jeśli nie ma zdjęć do przypisania to nie zakładamy podobiektu! Wyjątkiem jest potrzeba ustystematyzowania informacji o obiekcie głównym (np. w przypadku linii kolejowych obiekty dla poszczególnych stacji czy przystanków), jak również realna perspektywa wypełnienia podobiektu zdjęciami (np. przy inwestycji). Unikamy tworzenia struktur wielopoziomowych np. obiekt A, podobiekt A.1, podpodobiekt A.1.a , gdyż zaburza to przejrzystość strony. Przy zakładaniu podobiektów należy także uwzględnić zasady określone w pkt. 8 i 9.C niniejszego Poradnika.
 3. Przesłanką do wyodrębnienia podobiektu może być:
 • duża, przekraczająca kilka podstron, ilość zdjęć danego obiektu - w tym przypadku wyodrębnienie podobiektów może uzasadniać wielkość obiektu (np. poszczególne fasady, detale architektoniczne, zdjęcia wnętrz), rozczłonkowanie obiektu i różne funkcje w ramach danego obiektu (np. pierzeje rynku, wydziały na terenie fabryki - jako osobne budynki, czy np. obiekty w ramach stacji kolejowej - perony, torowiska, dworzec, nastawnie itp.), 
 • struktura obiektu wynikająca z formalnych regulacji np. zasad regionalizacji fizjograficznej (dot. pasm górskich, zlewni rzek itp.), dokumentów urzędowych (np. ewidencji dróg, czy linii kolejowych) - w tym przypadku należy posługiwać się przy tworzeniu obiektów formalnym nazewnictwem, unikając tzw. radosnej twórczości (więcej nt. w pkt. 5 Poradnika); UWAGA - przy obiektach fizjograficznych oraz przy obiektach dla dróg i linii kolejowych mogą wystąpić problemy z edycją tych obiektów wynikające z ich przypisania do superobiektu jakim jest Polska. W przypadku braku możliwości ich edytowania należy taką sytuację zgłosić administracji (komentarz pod zdjęciem, lub wpis na forum technicznym),
 • rozbudowa obiektu i/lub zmiana jego funkcji - w przypadku dokumentowania inwestycji, remontów, modernizacji należy wyodrębnić dla takiego procesu podobiekt stosując następujące zasady: 1) podobiekt musi mieć w nazwie podany okres trwania zadania np. 2019-2022 Budowa linii tramwajowej na Nowy Dwór , lub np. 2020 - Przebudowa zakładu jeśli zadanie zamyka się w danym roku ; 2) w formatce tworzenia podobiektu dla inwestycji wybieramy status: w budowie , kategoria obiektu budowa, inwestycja - do takiego obiektu należy przenieść wszystkie zdjęcia dokumentujące budowę - od fazy projektu i wizualizacji do fazy formalnego odbioru zadania; w przypadku zmiany funkcji obiektu , a zwłaszcza jego całkowitej przebudowy ze zmianą lokalizacji (np. nowy dworzec), czy wyburzenia - zakładamy podobiekt dla "starego" obiektu stosując zasady nazewnictwa i kategorie opisane w pkt 2. Poradnika.
 1. Przenosząc zdjęcia do podobiektów korzystając z funkcji PRZENIEŚ ZDJĘCIA należy mieć na uwadze zachowanie wcześniej istniejących powiązań (przypisań) do innych obiektów. Po przeniesieniu zdjęcia - należy to zawsze sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić przypisania.
 2. W przypadku wątpliwości najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, obserwować już istniejące struktury tworzone przez doświadczonych użytkowników, a zmiany o dużym stopniu ingerencji należy najpierw skonsultować z administracją strony.

4. ZNACZNIKI NA MAPIE (Funkcja dla doświadczonych użytkowników - o jej udostępnieniu użytkownikowi decyduje administracja strony)

 1. Dodając nowy obiekt i znając jego lokalizację dodajemy jednocześnie znacznik na mapie.
 2. Przy wyborze podkładu mapy należy kierować się ilością szczegółów na niej i jej aktualizacją. Dla wszystkich typów obiektów oraz miast, wsi, itp. podstawową warstwą mapy jest "OSM (Open Street Map)".
 3. Sugerowane wartości znaczników są następujące:

  Rodzaj obiektu Wartość znacznika
  Minimalna (min) Standardowa (zoom) Maksymalna (max)

  Miasto

  10 12 14

  Wieś

  11 13 17

  Dzielnica / Przysiółek

  12 14 18

  Obiekty fizjograficzne 

  (góry, przełęcze, lasy)

  14 16-18 20

  Pozostałe obiekty

  16 17-18 20

5. ZNACZNIKI NA ZDJĘCIACH

 1. Znaczniki głównie są przeznaczone dla zdjęć z dużą ilością obiektów (zdjęcia lotnicze, panoramy, pierzeja rynkowa, większy fragment ulicy/placu). Dodawnie ich na fotografię gdzie widać 2-3 domy mija się z celem. Należy stosować prostą zasadę - jeśli obiekt na zdjęciu zajmuje mniej niż 30% kadru zamiast przypisań do obiektu należy dodać znacznik.
 2. Unikamy dodawania znaczników na fotografię lub pocztówkę jeśli przypisaliśmy ją bezpośrednio do obiektu. Tworzy to niepotrzebne, podwójne przypisanie, choć przy odpowiednim uzasadnieniu w opisie jest dopuszczalne, jako wzmacniające wskazanie lokalizacji obiektu, którego jest niewiele zdjęć.  

6. ZASADY PISOWNI / NAZWY OBCE

 1. Opisy zdjęć, komentarze, zdania w artykułach rozpoczynamy wielką literą, a kończymy kropką (ta zasada nie dotyczy ocen opisowych, np. super, świetnie, za ciemne, brak ostrości, itp.).
 2. Po skrócie "nr" w mianowniku i bierniku nie stawiamy kropki, np. "Dom nr 8" (dobrze) - "Dom nr. 8" (źle). Ale np. "Nie mogłem znaleźć tabliczki z nr. tego domu" jest poprawne.
 3. Po znakach oddzielających (kropka, przecinek, średnik) stawiamy spację. (Uwaga! Spacji nie stawiamy przed znakiem oddzielającym!).
 4. Po dodaniu zdjęcia sprawdzamy podpis i - w przypadku zauważenia błędów lub braków - od razu dokonujemy niezbędnych poprawek (w polu edycji zdjęcia).
 5. Słowo "dawny" w nazwie obiektu piszemy w nawiasie okrągłym (dawny).
 6. Nazwy nieformalne ("zerwany" most), pospolite (grobowiec "Piramida") piszemy w cudzysłowie.
 7. W przypadku nazw obcojęzycznych obiektów materialnych (hotele, gospody, schroniska), które nie doczekały się polskiej nazwy w rejestrach (obiekt został zniszczony, bądź zmienił zupełnie funkcję) podstawowa zasada jest taka, że NIE TŁUMACZYMY samowolnie nazw. W przypadku obiektów które zostały zniszczone wpisujemy w nazwie kategorię (i taką kategorię wybieramy z listy) i dawną nazwę, np. "Karczma-gospoda Passkretscham (dawna)", po czym w wierszu nazwa dawna wpisujemy nazwę oryginalną. W przypadku gdy obiekt zmienił zupełnie funkcję w nazwie wpisujemy obecną nazwę (i wybieramy kategorię z listy dla obecnej funkcji) z dopiskiem dawnej funkcji np. "Hurtownia farmaceutyczna (d. etablisement)" (patrz punkt 2.B.), po czym w wierszu nazwa dawna wpisujemy nazwę oryginalną. Ewentualne propozcyje tłumaczeń, bądź funkcjonujące nazwy nieformalne, pospolite wpisujemy zawsze w wierszu nazwa dawna.
 8. W przypadku nazw obcojęzycznych obiektów niematerialnych (rzeki, góry, skały itp.), które nie doczekały się polskiej nazwy urzędowej, lub nie ma ich na mapach. podstawowa zasada jest taka że NIE TŁUMACZYMY samowolnie nazw. W wierszu głównym wpisujemy kategorię obiektu jak dla gór (z n.p.m.) np. "Wzniesienie 345 m n.p.m..", BEZ nazwy dawnej, a nazwę dawną wpisujemy tylko w wierszu nazwa dawna. W tym wierszu można zaproponować również tłumaczenie nazwy, jednak taka twórczość musi mieć uzasadnienie (np. w opisie obiektu - analiza etymologiczna nazwy dawnej).
 9. W przypadku nazw obiektów poza obecnymi granicami Polski podajemy w nazwie obiektu zawsze nazwę polską, a po ukośniku (/), lub w nawiasie nazwę rodzimą (także stosując cyrylicę, a nie zapis fonetyczny). Z uwagi na ilość możliwych kombinacji wszelkie wątpliwości w tej sprawie należy wyjaśniać z Administracją strony poprzez wiadomość, lub komentarz pod zdjęciem.
 10. Nazwy własne zakładów, fabryk, przedsiębiorstw (np. DOFAMA-THIES), obiektów hotelowo-gastronomicznych (np. Hotel SUDETY) możemy pisać również WERSALIKAMI, jednak w tym przypadku należy ograniczyć się do wyróżnienia nazw maksymalnie dwuczłonowych (więcej nt. w pkt 1.B.10) )

7. DODAWANIE ZDJĘĆ NA PODMIANĘ

 1. W związku z systematycznym zwiększaniem dopuszczalnych rozmiarów zdjęć zachowujemy umiar w podmianie zdjęć pochodzących z aukcji internetowych. Bardzo często zbyt mały obecnie rozmiar zdjęcia wynika właśnie z poprzednich uwarunkowań, a nie z braku skanu odpowiedniej wielkości.
 2. Zdjęcia na podmianę dodajemy tylko w przypadkach wyraźnie lepszej jakości niż obecne dotychczas na stronie. Unikamy wstawiania skanów słabej jakości już wstawionych na stronie, na siłę powiększonych do obecnie obowiązujących rozmiarów.
 3. Informację o dodaniu lepszego jakościowo zdjęcia/skanu (tzw. dubel) piszemy jako komentarz pod gorszym zdjęciem podając tam jednocześnie link do lepszego. Możemy też zgłosić dubla na forum technicznym.
 4. W opisie lepszego jakościowo zdjęcia/skanu umieszczamy taką lub podobną formułkę: "Pierwotnie dodał (kto) w roku (rok), odsłon (ilość)", np. "Pierwotnie dodał Petroniusz w roku 2010, odsłon 1103"; Ten opis wstawiamy w przypadku, gdy gorsze podmieniane zdjęcie ma więcej odsłon niż 1500 (duże miasta), 1000 (mniejsze miasta), 500 (wsie, miasteczka). Najlepiej wygląda to po zastosowaniu wiersza kodu html:  https://dolny-slask.org.pl/6431138,foto.html?idEntity=555089

8. ZDJĘCIA LOTNICZE

 1. Zdjęcia wykonane "z lotu ptaka" (samolot, czy dron) dodajemy do obiektu o nazwie "Zdjęcia lotnicze" lub podobnej. W przypadku braku takiego obiektu zakładamy go.

9. WIDOKÓWKI WIELOPOLOWE

 1. Widokówki 2, 3, 4-polowe przypisujemy do obiektów, które są na nich przedstawione, o ile oczywiście jest to możliwe. W sytuacji gdy nie jest możliwe zidentyfikowanie wszystkich obiektów z miniatur - taką widokówkę dopisujemy również do miejscowości.
 2. Widokówki zawierające 5 i więcej pól prezentujących różne miejsca/obiekty przypisujemy do miejscowości (dzielnicy). Poszczególne pola możemy opisać znacznikami odsyłającymi do konkretnych obiektów.
 3. W niektórych miejscowościach założone są obiekty "Widokówki z ..." (lub temu podobne) - przyjmujemy jednak, że nie należy jednak namnażać kolejnych takich obiektów, starając się dopisać widoki do poszczególnych obiektów/ulic, stosując zasadę z punktów A. i B.

10. SPRAWY RÓŻNE

 1. Jeżeli opis obiektu został w całości lub częściowo skopiowany z innego źródła zawsze wskazujemy źródło na końcu opisu. Niedozwolone jest kopiowanie opisów 1:1 z innego źródła dostępnego w Internecie. Jeżeli jesteśmy autorem opisu podpisujemy go swoim nickiem ze wskazaniem źródła (źródeł), na których się opieraliśmy przy jego pisaniu.
 2. Zmieniając przypisanie zdjęcia np. po odgadnięciu z niezidentyfikowanych, pamiętamy o zmianie opisu zdjęcia. Jeżeli obiekt na zdjęciu niezidentyfikowanym rozpoznaje inny użytkownik, informuje o tym wstawiając pod zdjęciem komentarz informacyjny.
 3. Zachowujemy umiar przy wstawianiu zdjęć współczesnych tablic informacyjnych, dbając jednocześnie o czytelność zdjęcia i odpowiednią jakość (kadrowanie en face, bez refleksów świetlnych, z wypełnieniem kadru treścią tablicy).
 4. Przy zdjeciach, na których pojawiają się osoby znane autorowi, lub postronne nie wymazujemy ich twarzy przyjmując że dodający ma zgodę tych osób na zamieszczenie ich wizerunku, a jeśli takiej zgody nie ma, to powstrzymuje się od dodania zdjęcia. W przypadku fotografowania miejsc z samochodami nie rekomendujemy usuwania/pikslowania tablic rejestracyjnych, które nie stanowią przedmiotu ochrony prawami osobowymi, chyba że zdjęcie dokumentuje nieszczęśliwe zdarzenie z udziałem samochodów (zły kontekst, lub możliwy aspekt procesowy). 

 

Wszelkie uwagi, sugestie, propozycje, pytania ze strony użytkowników są mile widziane.

Materiał przygotowali administratorzy. (ostatnia aktualizacja mmaciek 15/07/2018, Petroniusz 27/02/2019, moose 25/10/2020)
/
/ 1 /