Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 524955

Dom profesorów

Professorenhaus, SchietingerhausBudowa
1722
Status
Nie istnieje
 
Budynek w kształcie litery T z murowanym parterem i szachulcowym piętrem stał w Jedlince Górnej (Blumenau) nieopodal znanej gospody „Wiesenmühle”. Wybudowany został w 1722 r. przez G. Schneidera, o czym świadczyła inskrypcja nad drzwiami z kutego żelaza na parterze: "Dies erbaute G. Schneider Anno 1722". Za tymi drzwiami znajdowało się pomieszczenie ze sklepieniem kolebkowym, służące początkowo handlowi lnem. Oprócz niego na parterze było jeszcze jedno pomieszczenie mieszkalne. W 1738 ...
Budynek w kształcie litery T z murowanym parterem i szachulcowym piętrem stał w Jedlince Górnej (Blumenau) nieopodal znanej gospody „Wiesenmühle”. Wybudowany został w 1722 r. przez G. Schneidera, o czym świadczyła inskrypcja nad drzwiami z kutego żelaza na parterze: "Dies erbaute G. Schneider Anno 1722". Za tymi drzwiami znajdowało się pomieszczenie ze sklepieniem kolebkowym, służące początkowo handlowi lnem. Oprócz niego na parterze było jeszcze jedno pomieszczenie mieszkalne. W 1738 r. właścicielem budynku został kupiec lnem Willers, którego syn wybudował w 1744 r. skrzydło środkowe z barokowym salonem na piętrze o 7 m długości i 6,5 m szerokości. Już prowadzące na piętro drewniane schody, których narożne słupy wieńczyły rzeźbione wazy z kunsztowną poręczą zwracały uwagę gości. Przedsionek na piętrze zdobiły polichromie z pnączami i kwiatami oraz 4 duże obrazy przedstawiające 4 jeźdźców symbolizujących cztery pory roku.
Ściany i sufit barokowego salonu z 7 oknami zdobiły malowidła o różnej wartości artystycznej. Szczególną ozdobę salonu stanowił wartościowy piec kaflowy z białych kafli z niebieską ramką.
Budynek służył początkowi handlowi lnem, później odziedziczył go wrocławski profesor uniwersytecki Karl Ernst Christoph Schneider i odtąd był on domem letniskowym. Po śmierci profesora Schneidera w 1856 r. jego 7 synów, z których aż pięciu było profesorami, spotykali się często w odziedziczonym domu, który od tego czasu nazywano "domem profesorów" (Professorenhaus). Drugą swą nazwę "Schietingerhaus" budynek otrzymał od innego mieszkańca, malarza Alberta Schietingera, żonatego z wnuczką prof. Schneidera. W 1923 r. budynek został sprzedany przez wnuka prof. Schneidera. Przed wojną istniały plany utworzenia w nim muzeum tekstylnego.
Wg: "Unvergessene Waldenburger Heimat", Verlag Helmut Schal, Norden, 1969
Powojenne losy budynku nieznane.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1920-1945
  komentarze: 0
  Rysunek przedstawiający najstarszy przed wojną budynek w Jedlince ...
 • Data: 1930-1935
  komentarze: 0
  Rycina, której autorem jest Walter Schölei, przedstawiająca tzw. ...
 • Data: 1930-1935
  komentarze: 0
  Dom profesorów w Głuszycy. Widok na ścienne malowidło w jednej ...
 • Data: 1930-1935
  komentarze: 0
  Część dużego malowidła na suficie salonu w domu profesorów w Głuszycy. ...
 • Data: 1936-1938
  komentarze: 6
  Tzw. dom profesorów w Głuszycy. Wybudowany w XVIII w. przez bogatego ...
 • Data: 1936-1938
  komentarze: 0
  Reprezentacyjna sala w domu profesorów z barokowym piecem. Ilustracja ...
 • Data: 1939
  komentarze: 1
  Gospoda zur Wiesenmühle w Głuszycy.

Dom profesorów na innych fotografiach
 • 1928
 • 1929 - 1931
 • 1895 - 1905